HRD Antwerp’in elmasları olduğundan daha değerli göstermesine karşı çıkan Türk ortak Mehmet Can Özdemir’in Belçika’da açtığı dava sonunda, polis şirkete yolsuzluk baskını yaptı

Ancak asılsız iddialar karşısında HRD Antwerp’in Türk ortağı olan Mehmet Can Özdemir gizlilik ve ticaret hukukuna göre o an açıklama yapmamış olsa da Belçika’da açtığı davada tüm bilgi ve belgeleri mahkemeye sundu.

Özdemir, Anvers mahkemesinin davayı derinlemesine araştırmak istememesine itiraz ederek ekstra soruşturma tedbirleri talep etti.

MAHKEME TÜRK ORTAK MEHMET CAN ÖZDEMİR’İ HAKLI BULDU

2023 Ağustos ayında cezai soruşturmanın durdurulduğunu ve savcılığın kimseye dava açmama kararı verdiği açıklanmıştı. Ancak eylül ayında, hâkim tarafından atanan bir bilirkişi HRD Antwerp’in sertifikalarında çok fazla yüksek değer verdiğini tespit etti. Bunun üzerine hâkim, uzmandan HRD Antwerp tarafından incelenen bir grup elmasın yeniden değerlendirilmesini istedi.

HRD ANTWERP ELMASLARI YÜZDE 30 DAHA DEĞERLİ GÖSTERDİ

Bilirkişi yaptığı araştırmada, HRD yöneticilerinin, Türkiye şubesinde değerlemeye alınan elmasların olduğundan daha yüksek kalitede gösterilmesini istediğini; ancak Özdemir’in bunu kabul etmediği ortaya çıktı. HRD’nin farklı şubelerinde ise elmasların olduğundan daha yüzde 20-30 daha değerli gösterilerek tüketicilerin zarara sokulduğu belirlendi.

POLİS ŞİRKETE BASKI YAPTI, DOSYALARA EL KOYDU

Konuyu haber yapan De Tijd gazetesi, elmasların aşırı değerlenmesiyle ilgili soruşturmanın derinleştirildiğini ve polislerin HRD Antwerp’in Belçika merkez binasının yer aldığı Hoveniersstraat’taki ofisine baskın düzenlediğini yazdı. Baskında HRD Antwerp’in müşterilerin sertifika istediği elmasları değerlendirmek için uluslararası olarak kullandığı on iki bilgisayarın içinde yer alan verilere el konuldu.

YOLSUZLUK MİKTARI İNCELEMELER SONUNDA BELLİ OLACAK

El konulan dosyalar arasında e-postalar, iç prosedürler, icra memurunun istismarı, slaytlar, denetim raporları ve yeni yönetim kurulu toplantıları yer alıyor. Baskını HRD Antwerp CEO’su Ellen Joncheere de doğruladı.

Değerlemesi yapılan elmaslardaki yolsuzluk miktarı bu öncelemeler sonunda belli olacak.

Habere göre, HRD Antwerp şirketi, aynı binada bulunan AWDC (Antwerp World Diamond Center) kuruluşunun alt şirketi. Bu nedenle de dünya çapında HRD sertifikalı mücevher sahipleri açısından ciddi kaygılara neden olacağı belirtiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x