Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye ilk insani yardım konvoyu girmeye başladı

T24 Dış Haberler

Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici süreyle açılarak insani yardımların bölgeye girmeye başladığı bildirildi. Bugün, İsrail-Hamas savaşının 15. günü. 

TIKLAYIN | CANLI BLOG | Gazze’deki Kudüs Hastanesi için endişeli bekleyiş; Filistin Kızılayı “12 bin insan tehlike altında” dedi

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) “temel insani yardımlarının” Mısır sınırından Gazze’ye girdiği belirtildi.

 

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Yardım konvoyu ilaç, tıbbi malzeme ve sınırlı miktarda gıda malzemesi taşıyan 20 kamyondan oluşuyor.

Gazze’deki insani krize vurgu yapılan açıklamada, insani yardımlarla bölgede yaşayan halkın “sağlık ve temel gıda ihtiyaçlarının” karşılanacağı aktarıldı.

Açıklamada, sınır kapısının insani yardımlar için ne kadar süreyle açık tutulacağına dair bilgi verilmedi.

20 kamyon Gazze için yeterli olacak mı?

15 gündür İsrail tarafından bombardıman altında tutulan Gazze Şeridi için 20 yardım kamyonunun yeterli olmadığı değerlendirmeleri yapılıyor. 

Yardım kuruluşları, abluka altındaki bölgede “feci” bir tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı konusunda uyarıda bulundu. 

BM’ye göre gıda ve içme suyu da tehlike altında; sağlık tesisleri, su kuyuları, rezervuarlar ve pompa istasyonları da aralıksız devam eden hava saldırıları nedeniyle zarar görmüş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x