Dilan Polat ve Engin Polat’ın Parayı Nasıl Akladıkları Ortaya Çıktı: Paralar ‘Şirinler’ Yöntemi ile Aklandı

Kara para aklama suçlamasıyla tutuklanan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Engin Polat’ın ülke gündemine oturan skandal olaylarında her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Ellerindeki ‘kara para’yı nasıl akladıkları hala belirsizliğini sürdürürken yeni bir iddia gündeme geldi. 

NTV’de yer alan habere göre; Dilan Polat ve Engin Polat çifti, ellerindeki büyük miktardaki parayı ‘şirinler’ yöntemiyle parçalara bölerek sisteme sokmaya çalıştı… 

İşte tüm detaylar… 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/turkiye/polat-…

Uzun süredir ülke gündemini en çok meşgul eden konulardan belki de ilk sırada olanı sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve eşi Engin Polat ile ailesinin ‘kara para aklama’ suçlamasıyla tutuklanması…

Her gün yeni bir detayın belli olduğu skandal olayda şimdi de Polat çiftinin kara parayı nasıl akladıkları ortaya çıktı.

NTV’de yer alan habere göre; Lüks yaşamının her anını sosyal medyada paylaşan Dilan Polat-Engin Polat çifti, “Şirinler” yöntemiyle para akladığı ileri sürüldü. Peki ‘şirinler’ yöntemi nedir?

Gözaltına alınıp serbest bırakılan Müşavir Zümrüt Yerebakan, Polat çiftinin vergi cezasından kaçmak için malları ellerinden çıkarmaya çalıştığını iddia etti. Yerebakan, Polat ailesinin ellerindeki nakiti gayrimenkul üzerinden aklandığını da dile getirdi.

Yerebakan, “Polatların Ataşehir’deki şirketinden çekler keşide ediliyordu. Bu çek bedellerinden avukat Ahmet Gün kendi komisyonunu aldıktan sonra çeklere konu paralar tekrar Polatlara dönüyor, gayrimenkul üzerinden sisteme girerek aklanıyordu” iddialarında bulundu.

“Şirinler yöntemi” nedir? Büyük miktardaki paranın küçük parçalara ayrılması, çekler ve başka finansal yöntemlerle dolaştırılması ve sisteme sokulması, kara para aklama da “Şirinler” yöntemi olarak biliyor.

Uluslararası kara para tanımlarından Türkiye’ye geçen bu kavram, büyük paraların küçük parçalara ayrılması ve izinin kaybettirilmesi anlamına geliyor.

Yerebakan’ın verdiği bilgiler, aynı zamanda avukat da olan Ahmet Gün’ün esasında aklama sisteminin mimarı ve işletmecisi olduğuna dair kuşku yarattı. Polat ailesinin muhasebe işlerine bakan Gün, komisyon karşılığı çek keserek paranın sisteme girmesini sağlamış gibi gibi görünüyor.

Çek kesmekteki amaç, nakit paranın başka kişiler üzerinden tahsil edilmesi. Hamiline kesilen çeklerde banka çeki getirene ödeme yapar ve veya kişi devredilebilir. Bu durumda farklı kişiler üzerinden para tahsilatı yapmak da kolaylaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x