TikTok’a müzik devinden darbe… Universal Music şarkılarını çekecek

Dünyaca ünlü video içerik latformu TikTok, müzik endüstrisnin devlerinden birini karşına almış görünüyor. Platform ile anlaşmaya varmakta zorlanan Universal Music, TikTok’tan şarkılarını çekmeye hazırlanıyor.

Bu hamleyle sosyal medya platformunda artık Taylor Swift, The Weeknd ve Drake gibi sanatçıların şarkılarına erişilemeyecek.

BBC’nin haberine göre; Universal, TikTok’u “zorbalıkla” suçlarken diğer platformlardan çok daha az ödeme yapmak istediğini belirtti.

Müzik şirketleri, şarkıları internet üzerinden yayınlandığında ve sosyal medya platformlarında kullanıldığında telif hakkı ödemesi alıyor. Ve Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok’un bir milyardan fazla kullanıcısı olmasına rağmen Universal’in toplam gelirinin yalnızca yüzde 1’ini oluşturduğu belirtiliyor.

UNIVERSAL, TiKTOK’A SIRTINI DÖNDÜ

Müzik piyasasının yaklaşık üçte birini kontrol eden Universal, sanatçı ve söz yazarlarına hitap ettiği açık bir mektupta, TikTok’un müziğe adil bir değer ödemeden müzik temelli bir iş kurmaya çalıştığını iddia etti.

Universal ayrıca sanatçıları ve şarkı yazarları için uygun telif verilmesi yönünde baskı yaparken, onları yapay zekânın zararlı etkilerinden de korumak istediğini söyledi.

Şirket, 31 Ocak’ta sözleşmesi sona erdiğinde içeriklerini TikTok’a lisanslamayı bırakacağını söyledi.

TiKTOK’TAN ZEHİR ZEMBEREK SÖZLER

TikTok ise Universal’a yanıt olarak şunları söyledi: “Universal Music Group’un kendi açgözlülüğünü sanatçılarının ve şarkı yazarlarının çıkarlarının önüne koyması üzücü ve hayal kırıklığı yaratıyor. Universal’ın durumu yanlış aktarmasına rağmen gerçek şu ki ücretsiz bir tanıtım ve keşif aracı olarak hizmet veren, bir milyardan fazla kullanıcıya sahip bir platformun güçlü desteğinden uzaklaşmayı seçmişlerdir.”

Universal ilk defa bir platformdan şarkılarını kaldırmıyor.

Universal, telif haklarına sahip olduğu dünyaca ünlü şarkılarla müzik endüstrisini domine eden bir şirket. Beatles, Elton John ve Coldplay’den Adele, BTS ve Blackpink’e kadar çok sayıda sanatçının haklarına sahip.

Aynı zamanda TikTok’ta son zamanlarda popüler olan Sophie Ellis-Bextor’ın Murder on the Dancefloor’un da sahibi.

TikTok ise sadece universal ile çalışmıyor; geçtiğimiz yılın temmuz ayında dünyanın üçüncü büyük müzik şirketi Warner Music ile yeni bir lisans anlaşması yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x